21/2
Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí

Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí

21. února 2021 v 00.00, Developeři, Nové byty, Nové domy, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Tři nové trendy eviduje situace na trhu nemovitostí po uplynulém koronaroce. Extrémní poptávka po koupi bytu či domu však trvá. Aktuálně nejvýznamnější novinkou je fakt, že prosinec a leden už nejsou v tomto segmentu mrtvé měsíce.

„Největší změnou je skutečně zájem na straně poptávajících. Rok po roce bylo chování známé: obchody ustávaly krátce po Mikuláši, v lednu a únoru jen pár podepsaných rezervací. Humorně jde říct, že se lidé po hektickém období před Vánocemi a během svátků odjeli odreagovat na lyže. Lockdown tomu ale udělal přítrž. Po přibrzdění obchodů v březnu se nejen nově naplno obchodovalo během prázdnin, ale především během celého prosince, a hlavně celého ledna. Smlouvu jsme podepisovali i na Štědrý den, do konce měsíce uzavřeme ještě pět nových smluv,“ přiblížil Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group.

Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí (http://www.realitymag.cz)

Poptávka je stále velká

Extrémní poptávka po nemovitostech se projevuje i na téměř vyprodaném projektu Nové Chabry. Z dvanácti vil zbývají k prodeji tři, a i na jedné z nich je evidovaný zájemce. Z bytových jednotek zbývá necelých 20 procent. V absolutních číslech jde o 182 prodaných bytů z celkových 222. Zájem je o byty napříč celou nabídkou, ať už jsou to jednopokojové a dvoupokojové byty nebo i nejdražší penthousy. U jednopokojových a dvoupokojových nemovitostí zbývá k prodeji jen pár jednotek. Větší počet i výběr se nabízí mezi třípokojovými a čtyřpokojovými byty, ale i zde je výběr každým týdnem omezenější.

„Navzdory obecně populárním prohlášením, kdy velcí developeři tvrdí, jak obrovská procenta prodávají zahraničním investorům, u nás je situace naprosto opačná. 95 procent kupujících v Nových Chabrech jsou čeští a slovenští klienti pořizující si vlastní bydlení. Ve většině navíc jde o obyvatele severní části Prahy nebo ty, kteří to v místě znají, či si dokonce již koupili byt v předchozích etapách. Byty si v takovém případě kupují většinou pro sebe – často například větší a přestěhují se. Nebo nemovitost kupují pro někoho z rodiny,“ vyjmenoval Tal Grozner.

Dispozice bytů se mění

Druhou novinkou způsobenou pandemií je větší důraz klientů na komfort bydlení a také na kvalitu dispozice bytů. Poptávající řeší, zda se jim vejde pracovní kout do obývacího pokoje nebo ložnice. Zda se vejdou na terasu či balkon s notebookem a zda jsou na klíčových místech k dispozici zásuvky. Doba se v tomto ohledu změnila a okamžiky, kdy lidé musí zůstat na home office, jsou více méně na denním pořádku. Proto chtějí být na tyto situace připraveni.

Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí (http://www.realitymag.cz)

Věk aktérů realitního trhu je jiný

Třetí novinkou uplynulého roku je změna věkové struktury poptávajících. Ta ovšem pravděpodobně více souvisí s naprostým nedostatkem bytů v metropoli – a s logickým nárůstem cen. Mladší ročníky (kolem dvaceti let) mají těžkosti se získáním hypotéky, proto jim s koupí nemovitosti pomáhají rodiče. Většina kupujících tak jsou lidé mezi 25 a 45 lety.

„Ale přibývá i situací, kdy si byt pořizují sedmdesátníci, kteří už nechtějí bydlet v domku za Prahou a chtějí mít pohodlnější a luxusnější bydlení bez starosti o dům. V Nových Chabrech si právě tito klienti vybírají luxusnější typ dvoupokojového bytu o rozměrech 60 metrů čtverečních s velkou, čtyřicetimetrovou terasou. Obdobné nákupy dělají tu a tam i děti pro své rodiče, aby si byli blíž. Pro své rodiče chtějí například výtah, aby mohli pohodlně a v klidu žít a být blízko kvalitní lékařské péči,“ shrnul situaci Pavel Štefan, šéf prodejního týmu projektu Nové Chabry.

O společnosti Star Group

Star Group Ltd. je společnost investorů se širokými odbornými znalostmi mezinárodního realitního trhu. Nové koncepty bydlení v České republice představuje společnost Star Group od roku 2003. Do dnešního dne dokončila a předala 1040 nových bytů ve čtyřech různých pražských lokalitách a více než 840 nových bytů je v současné době v různém stadiu přípravy či výstavby. Mezi aktuální projekty bydlení společnosti Star Group patří Nové Chabry a Nové Chabry vily.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality