21/2
Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí

Pandemie vnesla změny do realitním trhu: Nadstandardní prodeje trvají, změny dispozice bytů a rodiče často ručí za hypotéku dětí

21. února 2021 v 00.00, Developeři, Nové byty, Nové domy, Služby, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Tři nové trendy eviduje situace na trhu nemovitostí po uplynulém koronaroce. Extrémní poptávka po koupi bytu či domu však trvá. Aktuálně nejvýznamnější novinkou je fakt, že prosinec a leden už nejsou v tomto segmentu mrtvé měsíce.

„Největší změnou je skutečně zájem na straně poptávajících. Rok po roce bylo chování známé: obchody ustávaly krátce po Mikuláši, v lednu a únoru jen pár podepsaných rezervací. Humorně jde říct, že se lidé po hektickém období před Vánocemi a během svátků odjeli odreagovat na lyže. Lockdown tomu ale udělal přítrž. Po přibrzdění obchodů v březnu se nejen nově naplno obchodovalo během prázdnin, ale především během celého prosince, a hlavně celého ledna. Smlouvu jsme podepisovali i na Štědrý den, do konce měsíce uzavřeme ještě pět nových smluv,“ přiblížil Tal Grozner, šéf české pobočky Star Group.

Poptávka je stále velká

Extrémní poptávka po nemovitostech se projevuje i na téměř vyprodaném projektu Nové Chabry. Z dvanácti vil zbývají k prodeji tři, a i na jedné z nich je evidovaný zájemce. Z bytových jednotek zbývá necelých 20 procent. V absolutních číslech jde o 182 prodaných bytů z celkových 222. Zájem je o byty napříč celou nabídkou, ať už jsou to jednopokojové a dvoupokojové byty nebo i nejdražší penthousy. U jednopokojových a dvoupokojových nemovitostí zbývá k prodeji jen pár jednotek. Větší počet i výběr se nabízí mezi třípokojovými a čtyřpokojovými byty, ale i zde je výběr každým týdnem omezenější.

„Navzdory obecně populárním prohlášením, kdy velcí developeři tvrdí, jak obrovská procenta prodávají zahraničním investorům, u nás je situace naprosto opačná. 95 procent kupujících v Nových Chabrech jsou čeští a slovenští klienti pořizující si vlastní bydlení. Ve většině navíc jde o obyvatele severní části Prahy nebo ty, kteří to v místě znají, či si dokonce již koupili byt v předchozích etapách. Byty si v takovém případě kupují většinou pro sebe – často například větší a přestěhují se. Nebo nemovitost kupují pro někoho z rodiny,“ vyjmenoval Tal Grozner.

Dispozice bytů se mění

Druhou novinkou způsobenou pandemií je větší důraz klientů na komfort bydlení a také na kvalitu dispozice bytů. Poptávající řeší, zda se jim vejde pracovní kout do obývacího pokoje nebo ložnice. Zda se vejdou na terasu či balkon s notebookem a zda jsou na klíčových místech k dispozici zásuvky. Doba se v tomto ohledu změnila a okamžiky, kdy lidé musí zůstat na home office, jsou více méně na denním pořádku. Proto chtějí být na tyto situace připraveni.

Věk aktérů realitního trhu je jiný

Třetí novinkou uplynulého roku je změna věkové struktury poptávajících. Ta ovšem pravděpodobně více souvisí s naprostým nedostatkem bytů v metropoli – a s logickým nárůstem cen. Mladší ročníky (kolem dvaceti let) mají těžkosti se získáním hypotéky, proto jim s koupí nemovitosti pomáhají rodiče. Většina kupujících tak jsou lidé mezi 25 a 45 lety.

„Ale přibývá i situací, kdy si byt pořizují sedmdesátníci, kteří už nechtějí bydlet v domku za Prahou a chtějí mít pohodlnější a luxusnější bydlení bez starosti o dům. V Nových Chabrech si právě tito klienti vybírají luxusnější typ dvoupokojového bytu o rozměrech 60 metrů čtverečních s velkou, čtyřicetimetrovou terasou. Obdobné nákupy dělají tu a tam i děti pro své rodiče, aby si byli blíž. Pro své rodiče chtějí například výtah, aby mohli pohodlně a v klidu žít a být blízko kvalitní lékařské péči,“ shrnul situaci Pavel Štefan, šéf prodejního týmu projektu Nové Chabry.

O společnosti Star Group

Star Group Ltd. je společnost investorů se širokými odbornými znalostmi mezinárodního realitního trhu. Nové koncepty bydlení v České republice představuje společnost Star Group od roku 2003. Do dnešního dne dokončila a předala 1040 nových bytů ve čtyřech různých pražských lokalitách a více než 840 nových bytů je v současné době v různém stadiu přípravy či výstavby. Mezi aktuální projekty bydlení společnosti Star Group patří Nové Chabry a Nové Chabry vily.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality