28/2
Zahrádkářská sezóna začíná: tipy na dnešní čas

Zahrádkářská sezóna začíná: tipy na dnešní čas

28. února 2021 v 00.00, Zahrada

Sponzorované odkazy

I když je na mnoha místech venku stále sníh a mráz, pomalu, ale jistě nám startuje nová zahrádkářská sezóna. Doma na parapetu lze začít s prvními výsevy, na zahradě byste se zase měli pustit do prvních prořezávek ovocných i okrasných dřevin nebo zasadit cibuloviny, na které jste na podzim zapomněli. Připravte si šikovný osevní plán a nakupte potřebná semena. Letos se vyplatí pořídit si je online, abyste se vyhnuli riziku nákazy stále řádícím koronavirem.

Ač se to tak nemusí na první pohled zdát, právě přelom února a března je časem, kdy běžně startuje nová sezóna zahradničení. To, že venku mrzne a země je zasypaná sněhem, přitom vůbec nevadí. Je totiž celá řada zahrádkářských činností, které můžete dělat v teple domova. „Přelom února a března představuje ideální čas začít s letošním pěstitelským plánem. Zahradničit či pěstovat rostliny na balkóně lze samozřejmě i bez něj, trocha plánování vám však ušetří spoustu času, obzvláště, pokud se chystáte pěstovat větší množství rostlin, upravovat zahradu nebo sázet nové keře a stromky,“ říká Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, který nabízí řadu produktů do domácnosti i na zahrádku.

Mapování zahrady

Začněte třeba tím, že si nahrubo nakreslíte mapu svojí zahrady a označíte pěstební plochy – záhony, skalku a podobně – kam letos budete sázet. Pak si sepište seznam rostlin, které chcete zasadit. Ideální je sepsat si zvlášť užitkové rostliny a ty okrasné. Na mapě jim vymezte patřičné prostory podle nároků i plánované velikosti sadby. Při plánování osazení záhonů přitom pamatujte i na to, kterým rostlinám to vedle sebe nesvědčí, ale i naopak. Šikovné je udělat si také poznámky o tom, které rostliny kdy vysazovat, a jestli je potřeba je předpěstovat, nebo se mohou sít rovnou na záhon.

Semena nakupte na internetu

Výhodou plánování je i fakt, že budete rychle vědět, která semena si pořídit. Pak je můžete nakoupit na jeden zátah. Letos se vzhledem k pokračující pandemii koronaviru určitě vyplatí využít internetové obchody. Eliminujete tak riziko nákazy při nakupování v kamenné prodejně, navíc možná objevíte i nejrůznější nové odrůdy či druhy.

První výsevy

U některých rostlin byste už nyní neměli s nákupem semen příliš otálet. Hodí vysít například papriky, celer, brokolici, raný salát, kedlubny, okurky pro pěstování ve skleníku, bazalku či majoránku. Z okrasných rostlin pak třeba hledíky, lobelky, aksamitníky, hvozdíky či petúnie. „Na výsev si připravte ideálně nově koupený substrát určený přímo pro výsev, který se postará o nejvhodnější prostředí pro růst mladých sazenic. Půda ze zahrady totiž může obsahovat zárodky škůdců nebo houbových chorob, které by napadly klíčky a sazeničky by zahynuly. Vysévejte do výsevních misek nebo jakýchkoliv vhodných misek s proděravělým dnem, které pak umístíte na nejslunnější parapet. Pravidelně zavlažujte, a to nejlépe rosením pomocí rozprašovače. Proud vody z konévky by mohl křehké mladé rostlinky poškodit,“ radí Daniela Jičínská. Pokud není půda na vaší zahradě úplně promrzlá, můžete také ještě teď v únoru vysadit i cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy nebo hyacinty, které jste zapomněli zasadit na podzim.

Řezy živých plotů

Pokud máte ovocný sad nebo alespoň pár ovocných stromků na zahradě, je nyní čas, kdy budete pravděpodobně provádět také první prořezávky. V předjaří je ideální doba na řezy jabloní, hrušní, třešní či višní. Pokud už pominuly nejtužší mrazy a teplota nepadá pod ‒5 °C, můžete se pustit i do řezu rybízových keřů. Ty totiž nejlépe plodí na mladších větvích, jejichž růst podpoří právě pravidelný řez. Ten navíc keře i pěkně prosvětlí. Za bezmrazých dnů se můžete pustit rovněž do prosvětlovacích a výchovných řezů okrasných dřevin, a to zejména v případě živých plotů, především těch z ptačího zobu, habru a hlohu. Tím si zajistíte, že na jaře vyženou pěkné mladé letorosty a zahustí se. Je také vhodná doba na roubování třešní, višní a meruněk. Chystáte-li se sázet nové stromky či keře, pusťte se po rozmrznutí půdy do hloubení jam. Půda v nich by totiž před sadbou měla dobře zvětrat.

Vysejte bylinky, klidně i na balkon

Ne každému z nás se poštěstí mít vlastní zahrádku, její absence ovšem neznamená, že se musíte vzdát krás „zahradničení“. Řadu užitečných i krásných rostlin si lze vypěstovat jen za oknem či na balkoně. To je případ i v současné době velmi oblíbených bylinek. Nepotřebují moc místa, navíc je na okně nebo na balkónu budete mít hezky při ruce pro využití ve své kuchyni.

Je potřeba pamatovat na jejich nároky a vzít v potaz, na jakou světovou stranu je místo, kde se je chystáte pěstovat, orientované. Například aromatické středomořské bylinky, jako je levandule, bazalka, tymián, šalvěj, majoránka či rozmarýn, budou nejlépe prospívat na jižní straně. Meduňka, máta nebo stévie zase ocení lehké přistínění na východní či západní straně. Severně orientované okno či balkon nejsou úplně ideální, ale můžete zde pěstovat třeba pažitku, libeček nebo kerblík.

„Pro pěstování na balkoně se vám budou skvěle hodit vyvýšené truhlíky a záhonky. Odpadne tak nutnost pěstební nádoby, jakkoliv upevňovat na zdi a ušetříte místo na římse či parapetu lodžie,“ dává tip Daniela Jičínská. S výsevem už můžete klidně rovnou začít, ať máte brzy k dispozici čerstvé, voňavé bylinky.

Pomocníci pro každého pěstitele

Rozprašovač na rostliny „Motýl“

Praktický malý rozprašovač využijete na rosení pokojových rostlin, zavlažování sazenic i postřik bylinek a pokojovek proti škůdcům. Kapacita 340 ml. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz za 79 Kč.

Vyvýšený záhonek

Ideální pěstební nádoba na balkon, terasu i zahradu. Zasadit do ní můžete vše – okrasné rostliny, bylinky i drobnější zeleninu. Pevná kovová konstrukce zajistí perfektní stabilitu. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz za cenu 1099 Kč.

Brousek na zahradní nářadí

K prostříhávání keřů a stromků potřebujete vždy perfektně nabroušené zahradní nůžky, abyste docílili čistého a přesného řezu. S tímto praktickým brouskem už vás nikdy tupé nářadí nepřekvapí. Ergonomická rukojeť a protiskluzové žlábky na prsty zajistí snadné a bezpečné používání. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz za 278 Kč.

O Magnet3PAGEN

Zásilkový obchod a e-shop Magnet 3PAGEN je pokračovatelem tradice unikátního zásilkového obchodu z 60. let 20. století. Patří do rodiny zásilkových obchodů a e-shopů společnosti PackWay a nabízí kompletní sortiment pomocníků pro domácnost i zahradu a také bytové dekorace, prostředky pro zdraví i relaxaci a také kolekci pohodlného a stylového oblečení.

Zdroj foto: Pixabay.com; Magnet3PAGEN

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality