29/10
Domov a zahrada: Tipy, jak ochránit aku nářadí před zimou

Domov a zahrada: Tipy, jak ochránit aku nářadí před zimou

29. října 2021 v 00.00, Služby, Stavba a rekonstrukce, Zahrada

Sponzorované odkazy

S příchodem zimních měsíců byste měli zpozornět. Kromě výměny pneumatik či zazimování zahrady nezapomeňte ani na uschování nářadí a dalšího vybavení s akumulátorem do vnitřních prostor. Baterie by se totiž mohla mrazem trvale poškodit. Jak o akumulátory v zimě pečovat a na které přístroje byste měli dát největší pozor?

Baterie jsou velmi náchylné na chladné počasí, a právě proto je velmi důležité je před příchodem zimních měsíců uschovat do teplejšího prostředí a zajistit jim tak co nejlepší péči. Dlouhodobé působení chladu, či dokonce mrazu může baterii nenávratně poškodit.

Může chlad snížit výdrž baterie v nářadí?

Velký pozor byste měli dát zejména na NiMH akumulátory, které se i dnes do aku nářadí stále používají. Právě aku nářadí je běžnou součástí domácí dílny a náklady na výměnu poškozeného akumulátoru do těchto nástrojů se mohou vyšplhat na více než tisíc korun. „NiMH akumulátory ztrácejí vlivem nepříznivých teplot svou kapacitu mnohem rychleji než modernější Li-Ion baterie, které jsou používány do mobilů či notebooků. V momentě, kdy se teploty na místě, kde je nářadí uschované, pohybují kolem bodu mrazu, klesne kapacita plně nabitého akumulátoru přibližně o dvacet procent,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí širokou škálu akumulátorů do mobilních přístrojů či aku nářadí. Při teplotě ‒20 °C pak kapacita klesá dokonce o 40 %.

Jak aku nářadí skladovat?

Optimální teplota pro skladování baterií nejen v aku nářadí je přibližně 15 až 20 °C. Nezapomeňte však na to, že v nevytápěných kůlnách či garážích jsou často teploty výrazně nižší. Skladování akumulátorů v takových prostorech by se vám tak nemuselo vyplatit. V zimních měsících je proto lepší uschovávat přístroje na baterii například doma. Budete tak mít jistotu, že chladné období přežijí bez újmy. „Baterie je dobré skladovat v době jejich nečinnosti nabité. Pokud víte, že nebudete nářadí delší dobu využívat, vyjměte baterii a uschovejte ji mimo přístroj. Budete tak mít jistotu, že se mechanicky nepoškodí. Poté ji uskladněte na tmavém a suchém místě s pokojovou teplotou,“ radí Radim Tlapák.

Co dělat, když nářadí v zimě nepoužívám?

I přesto, že nebudete baterii delší dobu využívat, je vhodné ji přibližně jednou za šest měsíců nabít na plnou kapacitu. Baterie i přístroj by před zapnutím měly mít teplotu kolem 20 °C. V případě, že byste prochladlé přístroje začali po delší době využívat, logicky by došlo k jejich zahřátí. Prudká změna teplot však může vést ke zkratu zařízení. „Pokud k poničení baterie dojde, odneste ji do elektroodpadu a nový akumulátor pořiďte až s příchodem jara, tedy až budete přístroj reálně používat,“ říká Radim Tlapák.

Domov a zahrada: Tipy, jak ochránit aku nářadí před zimou (http://www.realitymag.cz)

Na jaké vybavení si dát pozor?

Kromě aku nářadí se zazimování týká například i elektrických vozítek, jako jsou elektrokola, skútry, koloběžky či jednokolky. Nemáte-li prostor tyto dopravní prostředky uschovat ve vytápěné garáži či přímo doma, vezměte do tepla alespoň baterie. Po dlouhé mrazivé zimě tak budete mít jistotu, že se na svém vozítku bez obav svezete, aniž byste museli řešit pořízení nového akumulátoru za několik tisíc korun.

Poškození baterií chladem hrozí také solárním doplňkům, jako jsou například LED svítidla, jezírkové fontánky, ozdobné větrné mlýnky, zavlažovače či další zahradní zařízení. Před příchodem zimy proto všechny tyto přístroje důkladně očistěte, vysušte a zkontrolujte baterii. Životnost akumulátorů se odvíjí od počtu nabíjecích cyklů, například u LED svítidel můžeme počítat s životností baterie v průměru dva až tři roky, poté ji bude záhodno vyměnit.

Už je pozdě reagovat?

Pokud si tyto rady čtete ve chvíli, kdy již venku panují mrazy, určitě není pozdě vyrazit do dílny a akumulátory z přístrojů vyjmout a uschovat v teple. Pokud nebyla baterie vystavena mrazu celou zimu, nenávratně poškozena pravděpodobně nebude a po zahřátí by se měla vrátit na svou původní kapacitu.

„Dbejte vždy na to, abyste vybitou baterii nabíjeli až ve chvíli, kdy se její teplota ohřeje alespoň na patnáct stupňů. V opačném případě byste mohli baterii ještě více poškodit. Stejně tak je ale velkou chybou, pokud ještě promrzlý akumulátor položíte přímo na teplý radiátor nebo ho přiblížíte k jinému zdroji tepla, například k otevřenému ohni či fénu. Baterie se tak můžete trvale poničit a v krajním případě také explodovat,“ varuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Děkujeme za rady a tipy panu Radimu Tlapákovi, z e-shopu BatteryShop.cz. Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power.

Zdroj info: Radim Tlapák, BatteryShop.cz a Markéta Kohoutková, Lesensky s.r.o.

Zdroj foto: Shuttrestock.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality