19/10
Bydlení ve slaměném domě

Bydlení ve slaměném domě

19. října 2014 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové domy

Sponzorované odkazy

Chcete mít blíž k přírodě a bydlet ekologicky? Zkuste slaměný dům. Hlavní konstrukční prvek je obyčejná sláma. Ta byla v minulosti jedním z vůbec prvních materiálu pro stavbu obydlí. První slaměné domy se začaly stavět už v dobách paleolitu. V dnešní době se sláma stále používá ke stavbě, ale např. u nás je slaměná stavba spíše výjimkou.

Jak stavět ze slámy?

Existují dva typy slaměných staveb. První má konstrukci z jiného materiálu (cihly, dřevo…). Tato konstrukce je poté vyplněna slaměnými balíky. Druhý typ se skládá ze skeletu z nosné slámy, který se kombinuje s hliněnou omítkou. U nás není stavění z nosné slámy zatím povoleno. Dům musí mít minimálně konstrukci z oceli, dřeva nebo cihel.

balíky slámy; zdroj: slamenedomy.cz

balíky slámy; zdroj: slamenedomy.cz

V zahraničí slámě důvěřují mnohem více. Staví se z ní budovy veřejné správy, hotely i rodinné domy. U nás se zatím jedná pouze o rodinné domy.

Ze slámy je možné postavit i patrové domy, ale většinou se staví jednopodlažní. Výhodou slámy je její pružnost. Díky ní se dá stavba stylizovat do netradičního designu. Dům může mít půdorys kruhu či oválu. Dům se dá také postavit tak, že nepoznáte z čeho je vytvořen.

Jakou slámu vybrat?

Používá se sláma různých druhů obilí. Důležité je zkontrolovat barvu a pevnost. Balíky se nesmí rozpadat. Barva musí být zlatavá, nikdy ne příliš tmavá – to znamená vlhkost. Musí být také dobře vymlácená, aby nelákala myši. Před stavbou si zjistěte, zda lze sehnat slaměné balíky ve vašem okolí. Pokud byste dováželi slámu z daleka, mohla by se stavba nepříjemně prodražit.

malý slaměný domek; zdroj: slamenedomy.cz

malý slaměný domek; zdroj: slamenedomy.cz

Co slaměný dům vydrží?

Nebojte se, že by se slaměná stavba zhroutila po prvním dešti či bouřce. Odborníci se shodují na tom, že nízká životnost domu ze slámy je nesmysl. Ovšem budova musí být správně postavena. A to tak, aby se ke slámě nedostala vlhkost a slunce. Poté může začít hnít.

Nemusíte se bát ani toho, že by dům ihned shořel. Stéblo slámy samozřejmě hoří rychle, ale zde se jedná o udusaný balík, který jen tak neshoří. Testy ze zahraničí ukázaly, že balíky slámy omítnuté hlínou mají odolnost až 90 minut (norma je 30 minut).

Úvodní obrázek: slamenedomy.cz

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality