19/11
Čím si zatopit? - díl první

Čím si zatopit? - díl první

19. listopadu 2015 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové byty, Nové domy

Sponzorované odkazy

Topení je v zimním období stěžejní záležitostí v bydlení. Váháte čím si v zimě doma zatopit? Řešíte jaký způsob vytápění si pořídit tak, aby příliš nezatížil vaši peněženku? Inspirujte se s námi!

Typ zařízení, jeho pořizovací cena a roční náklady, to je to, co rozhoduje o volbě tepelného zdroje do vašeho domova. A nemusí to být jen dům, mnohdy je možno volit si vytápění i v bytě.

Co dnešní trh nabízí?

  • Kotel na uhlí
  • Krby a krbová kamna
  • Kotel na zemní plyn
  • Kotel na biomasu
  • Tepelná čerpadla
  • Elektrické přímotopné konvektory
  • Elektrokotel

Kotle na uhlí

Zažívají obnovený boom, když jednu dobu byly hodně na ústupu. Nejsou již jen obyčejným kotlem, kam se přihazuje uhlí kdy vás napadne. Ty soudobé mají technologie, které umožňují jejich bezobslužnost po celý den, ty mystifikovanější několik dní. Moderní automatizované kotle na uhlí mají zásobník s automatickým podáváním paliva. Cena pořízení se pohybuje od 17 000 do 30 000 Kč, u automatického kotle se cena šplhá od 40 0000 Kč nahoru, u automatického kotle se zásobníkem od 55 000 do 95 000 Kč. Cena se vždy odvíjí od typu kotle, jeho systému a materiálu z něhož je zhotoven. Životnost je dána druhem materiálu, když u ocelového kotle je to cca 20 let a u litinového až dvojnásobek. Celkové roční náklady na otop vychází na nějakých 20 000 – 30 000 Kč a odvíjí se od požadavků na výši teploty v interiéru.

Krby a krbová kamna

Jsou variantou která je dnes ideální pro vytápění menšího celého domku i bytu, nejen k přitápění. Pokud se totiž s krbem počítá od počátku, lze jej jako rozvod teplého vzduchu do všech místností za pomoci tepelného výměníku zapojení. Využitím krbu jako alternativní možností přitápění se také ušetří nemalé prostředky v sumě za celkové vytápění. I zde stejně jako u kotlů na uhlí technologie pokročily a k mání jsou krbová kamna na dřevní pelety. Ta po naplnění zásobníku peletami nevyžadují po dlouhou dobu doplnění, a tak jsou méně náročná na obslužnost i údržbu než klasické krby a krbová kamna.

Uživatelé krbů a krbových kamen si libují za úsporu ve vytápění svých domovů a považují je za příjemný zdroj tepla. Nehledě na útulný a domácký efekt plamenů ohně a praskání dřeva. Jako daň tomuto pak berou častější přikládání, náročnější manipulaci s palivem i údržbou včetně nutnosti komínu. Za pořízení krbových kamen se cenová relace pohybuje od 12 000 Kč a za krby od 15 000 Kč, když životnost činí 10 – 20 let dle typu. Náklady na vytápění za rok činí cca 10 000 Kč, přičemž údržba je náročnější díky nutnosti čištění a vynášení popela.

Kotle na zemní plyn

Patří k nejvíce využívaným typům vytápění. I když cenová náročnost tohoto zdroje v posledních vzrostla, stále patří plyn k ekologickému typu vytápění, nezatěžujícím ovzduší. Současné kotle na zemní plyn jsou svým tichým provozem nenáročným zdrojem tepla bez nutné obsluhy a s výbornou regulovatelností teploty. Kotel lze připojit k jakémukoli topnému systému. Nevýhody tkví v nutnosti přístupu ke zdroji (přípojka na plyn v dosahu) a stále narůstající cena plynu v posledních letech, což sebou nese vyšší finanční náročnost vytápění domácnosti. Kotel na zemní plny lze pořídit dle typu – klasický za cenu od 20 000 Kč a kondenzační od 50 000 Kč. Životnost kotle je cca 20 let a údržba není veliká – stačí pravidelné revize a s ním spojené čištění.

A příště pokračujeme!

Zdroj foto: Santoz/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality