29/12
Boom doby: Grilování v zimě!

Boom doby: Grilování v zimě!

29. prosince 2018 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové domy, Zahrada

Sponzorované odkazy

Venkovního grilování a vaření se nemusíte vzdávat ani v zimě. V poslední době získávají velkou oblibu grily na LPG. U plynového grilu je ale vhodné použít v mrazivých teplotách láhve plněné namísto obvyklého propan-butanu pouze propanem. Pak si můžete grilování bez obav užít na balkoně či na terase, na chalupě nebo přímo u sjezdovky.

LPG neboli zkapalněný propan-butan se používá k vytápění, slouží jako alternativní pohon automobilů a prodává se také v láhvích, například pro plynové sporáky nebo grily. Právě v případě grilů slaví LPG v poslední době velký rozmach. Důvodem je snadné použití i údržba.

Na rozdíl od grilů na dřevěné uhlí se nemusíte obávat kouře, jenž by mohl obtěžovat sousedy. Plynové grily lze také snadněji a přesněji regulovat. Příprava jídla je zároveň zdravější, tuk totiž neodkapává na rozžhavené uhlíky, z čehož pak vznikají škodlivé výpary.

Na zimu jen propan

Zatímco rozdělat gril na dřevěné uhlí například u sjezdovky může vzbudit nežádoucí pozornost kvůli kouři či výparům, s grilem na propan-butan je to snazší. Místo láhve, kterou jste používali v létě, si ale pořiďte speciální zimní směs. Směsi, jimiž se LPG láhve plní, se totiž mohou lišit.

Pokud se tedy chystáte na zimní grilování, sáhněte vždy po láhvi plněné jene propanem. Proč: protože zatímco butan se přestává při teplotách kolem nuly odpařovat a zůstává v láhvi nevyužitý, propan se odpařuje i při teplotách hluboko pod bodem mrazu, a to až do mínus 42 °C. Díky tomu spotřebujete veškerý obsah láhve, aniž by v ní zůstával nevyhořelý obsah.

Výhřevnost obou plynů, propanu i butanu, je stejná. Nemusíte se obávat, že byste při zimním grilování nebo vaření spotřebovali více energie. Výhodou LPG láhví obsahujících výhradně propan je též čisté hoření. To oceníte hlavně při vaření, protože propan vám na nádobí nebude zanechávat skvrny, jak se to může stávat u směsi propan-butanu obsahující nenasycené uhlovodíky.

Plynové láhve jen od prověřených dodavatelů

LPG láhve plněné propanem poznáte podle označení na jejich límci. Propan ani propan-butan nikdy nekupujte v poškozené láhvi. Ta by zároveň neměla být zkorodovaná či jakkoliv promáčklá. Plnění prázdné láhve svěřte vždy odborníkům.

V žádném případě neplňte lahve autoplynem ručně an LPG stanicích. Je to velmi nebezpečné kvůli možnému přeplnění, a navíc zde není k mání vhodný produkt pro použití v mrazech. Zimní směs LPG do automobilů totiž obsahuje 60 procent propanu a 40 procent butanu.

Jak správně vařit a grilovat na LPG lahvích?

  • Jak propan butanové tak i jen butanové lahve si vždy pořizujte od prověřených dodavatelů. Zkontrolujte si, že nemají porušenou pečeť a nejsou poškozené.
  • Nikdy si nenechávejte plnit láhve na čerpací stanici LPG, vyhledejte specializovaného distributora.
  • Ověřte si, že láhev má platnou periodickou zkoušku.
  • Pro zimní vaření a grilování použijte směs obsahující pouze propan.
  • Při připojení spotřebiče dbejte bezpečnostních pokynů uvedených na láhvi a na spotřebiči.

O České asociaci LPG

Česká asociace LPG je spolkem sdružujícím distributory a prodejce LPG, kteří působí na trhu v České republice. Jeho hlavními úkoly jsou přispívat ke kultivaci tržního prostředí v oboru, spoluvytvářet kvalitní legislativu, obhajovat a posilovat dobré jméno LPG jako alternativního paliva s plně rozvinutou infrastrukturou a velmi nízkou úrovní emisí.

ČALPG aktivně působí v rámci Hospodářské komory ČR a evropské asociace AEGPL. Je vydavatelem a správcem technických předpisů (TPG) pro oblast LPG a autorem kampaně Bezpečné láhve, která má za cíl garantovat jednotný standard kvality a bezpečnosti plynových láhví.

  • Zdroj info: Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG
  • Zdroj foto: Pixabay.com
  • Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality