21/11
Čím si zatopit? - díl druhý

Čím si zatopit? - díl druhý

21. listopadu 2015 v 00.00, Chaty a chalupy, Nové byty, Nové domy

Sponzorované odkazy

A pokračujeme v našem povídání o vytápění domácností. Inspirace o typu a druhu vytápění je zde opět s dalšími položkami.

V minulém díle jsme zmínili kotle na uhlí, krby a krbová kamna a kotle na zemní plyn. Dnes budeme hovořit o dalších možnostech. Jaké to jsou?

  • kotel na biomasu
  • tepelná čerpadla
  • elektrické přímotopné konvektory
  • elektrokotel

Kotle na biomasu

Biomasou rozumíme dřevo, dřevní štěpku, pelety a obilí, přičemž nejčastější je kusové dřevo a dřevní odpad. Tento způsob vytápění se propaguje v současné době hlavně kvůli ekologickým aspektům – šetrnosti k životnímu prostředí , ale rovněž pro velmi nízkou cenu paliva. Je tedy jasné, že je to vytápění ekologické a příjemně bezobslužné s dobře regulovatelným provozem i zapojením kotle do stávajícího topného systému. Ovšem údržba je náročnější – musí se vynášet a likvidovat popel a čistit pravidelně jak kotel, tak komín.

Velkou nevýhodu vidíme v prostorách pro skladování paliva, kdy je nutný větší a suchý prostor. Cena pořízení činí dle typu u kotle na dřevo cca 25 000 Kč, u zplynovacího kotle na dřevo 35 000Kč a u automatického kotle na štěpku, pelety nebo obilí až 55 000 Kč. Životnost kotlů na biomasu se pohybuje okolo 15 let. Příjemně nízké jsou roční náklady na vytápění, které činí u dřeva jen 8 000 Kč, u dřevních pelet dvojnásobek, u rostlinných pelet pak necelých 10 000 Kč a u obilí také tak.

Tepelná čerpadla

Fungují na bázi odebírání velkého podílu energie z okolního prostředí a tu zbývající berou z elektrické energie pro pohon kompresoru. Již srovnání s elektrokotlem vykazuje jen třetinovou spotřebu elektrické energie, a tak je tepelné čerpadlo považováno za velmi úsporný zdroj vytápění. Značnou výhodou je také nízký náklad na provoz s bezobslužností a bez nutnosti komínu. Nevýhodu vidí uživatelé ve vysoké ceně pořízení, která činí u čerpadla na bázi vzduch – voda cenu od 150 000 Kč výše a u čerpadla na bázi země – voda až 300 000 Kč. Rozpočet mohou navýšit i požadavky na topný systém dle druhu zdroje jsou někdy nutné vrty, či zemní kolektory. Údržba je minimální, a životnost je srovnatelná s ostatními možnostmi vytápění, když činí cca 20 let.

Elektrické přímotopné konvektory

Toto vytápění je tou nejjednodušší a nejlevnější možností. Přímotopy mají snadnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech, ale nepatří zrovna k neekologičtějšímu způsobu vytápění. Přímotopy jsou téměř bezobslužné, jsou jednoduché k instalaci a lze s nimi díky regulovatelnosti velmi ušetřit. Za nevýhodu lze považovat nutnost dostatečné velikosti přípojky a hlavního jističe a počítat s vyšší platbou za elektřinu. Cena pořízení jednoho přímotopu činí cca 3000 Kč a roční náklady na vytopení celého interiéru 35 000 Kč, když životnost přímotopu je 10 let s minimálními nároky na údržbu.

Elektrokotle

Stejně jako elektrické přímotopné konvektory nepatří k neekologičtějšímu způsobu vytápění díky výrobě elektřiny z tepelných a jaderných elektráren. Jeho nespornou výhodu je jednoduchost kotle, využití nízkého tarifu elektrické energie, tichý a bezobslužný provoz s dobrou regulací bez nutnosti komínu. Opět je ale zapotřebí dostatečná velikost přípojky a hlavního jističe a počítat s vyššími platbami za elektřinu a nutným prostorem pro zásobníky u akumulačního vytápění. Cena za pořízení u přímotopných kotlů se odráží od 16 000 Kč, u akumulačního kotle s nádrží okolo 60 000 Kč. Roční náklady na vytápění činí cca 30 000 až 36 000 Kč, s minimálními nároky na údržbu a životností do 15 let.

Zdroj foto: Yasmine/Flickr.com

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality