19/7
Klimatizace: stále důležitější součást našich příbytků

Klimatizace: stále důležitější součást našich příbytků

19. července 2018 v 00.00, Nové byty, Nové domy, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Vypadá to, jako by se nám z ročních období pomalu a jistě vytrácelo jaro. Ze zimy často počasí přeběhne hned to letních dní a teplot. Není to dobré pro přírodu ani pro nás. A tak se stále důležitější součástí našich příbytků stává klimatizace. Umíte ji ale správně používat?

Astronomické léto je v plném proudu a ve spoustě domácností běží klimatizace naplno. Jenže víte, že při jejich používání je dobré držet se několika základních pravidel? Proč? Zkrátka a dobře z toho důvodu, aby byl provoz co nejefektivnější a zajišťoval vám doma ten maximální možný komfort.

Ať je to nastavení správné teploty, směru proudění vzduchu, nebo čistě dostatečná vlhkost při využití klimatizace. To vše je podstatné. Jak na to?

Směr proudění vzduchu do interiéru

Umístění klimatizace patří k prvotním aspektům při instalaci klimatizace. Přímému proudění chladného vzduchu by totiž měli být všichni doma vystaveni co nejméně. V opačném případě má chlad negativní vliv na zdraví osob. Může dojít k onemocnění či podráždění periferních nervů.

  • Jak je to špatně? – Klimatizace, jejíž proud studeného vzduchu je namířen na sedací soupravu a křesla.
  • Jak je to správné? – Naopak dobře umístěná je taková klimatizace, jejíž vzduch proudí do volného prostoru. Tedy do míst, kde se uživatelé pohybují co nejméně nebo kudy pouze čas od času procházejí. Takto klimatizovaná místnost je zanedlouho příjemně prochlazená.
    Klimatizace: stále důležitější součást našich příbytků (http://www.realitymag.cz)

Nastavení správné teploty

Je dobré při spouštění klimatizace mít přehled o tom, jaká je teplota okolí – venku a uvnitř vašeho příbytku. Teplotní rozdíl mezi venkovní teplotou a vaším klimatizovaným interiérem by neměl přesáhnout 6 °C. Pokud nastavíte větší teplotní rozdíl, je zde vyšší riziko vzniku nachlazení, angíny či chřipky u některého člena domácnosti.

A mimoto by teplota mezi jednotlivými místnostmi také neměla tuto hranici 6 °C přesáhnout. A to v případech, kdy klimatizaci využíváte jen v některých místnostech. I zde je nutno dát pozor na nadměrné teplotní rozdíly mezi klimatizovaným a neklimatizovaným interiérem. I tento faktor má podíl na nachlazeních členů domácnosti.

Zvlhčování vzduchu i těla

Každá klimatizace postupně vysouší vzduch. Proto je důležité v klimatizované domácnosti udržovat dostatečnou vlhkost. Příliš suchý vzduch vede k vysychání sliznic, únavě či pálení očí.

Dostatečné vlhkosti lze dosáhnout

  • automatickým zvlhčovačem, který vlhkost vzduchu v místnosti neustále monitoruje a zapíná se, když je potřeba
  • vodními ostrůvky ve formě dekorativních misek s kamínky, mořskou solí, či zelenými rostlinami ve vodě
  • dekorativními a příjemnými vodními fontánkami v interiéru
  • vždy naplněnými odpařovačem na topidle (i mimo topnou sezónu)
  • využití aromalampy s éterickými oleji (ideálně eukalypt, levandule), přes den s nezapálenou a večer se zapálenou svíčkou (i v době horka)

Kromě zvlhčování místnosti byste při zapnuté klimatizaci měli dodržovat pitný režim. A to i v případě, že je teplota v místnosti příjemná a pocit žízně malý. Denně je nutno vypít až dva litry čisté vody.

Údržba = dobrá účinnost a nízká spotřeba

Alfou a omegou životnosti každého spotřebiče je jeho pravidelná údržba, výjimkou není ani klimatizace. Při každodenním intenzivním používání doporučujeme ji alespoň 1× za 14 dní vyluxovat a 1× za půl roku udělat větší čištění klimatizace (dle návodu). Bez správné a pravidelné údržby roste spotřeba klimatizace, naopak klesá její efektivita. S nečištěnou klimatizací také kolují prostorem baterie a nečistoty.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality