1/10
Správná vlhkost vzduchu: zdravá domácnost

Správná vlhkost vzduchu: zdravá domácnost

1. října 2018 v 00.00, Nové byty, Stavba a rekonstrukce

Sponzorované odkazy

Léto končí, nastupuje podzim a s ním se pomalu blíží topná sezóna. Mimo řešení vytápění je důležitým aspektem každé domácnosti i vlhkost vzduchu v interiéru tak, aby nebyl přetopený a příliš suchý. Ideálním řešením je zvlhčovač.

Zvlhčovač vzduchu je přístroj, který navyšuje efektivně vlhkost vzduchu v interiéru. Je vhodným adeptem k doplnění místností vždy v topné sezóně. Díky němu je vzduch správně vlhčen, a tak zamezeno problémům se zdravím, především týkajícího se dýchání a sliznic v dýchacím ústrojí.

Zvlhčovač jako kvalitní pomocník domácnosti odbourává četné respirační choroby, infekce, dýchací potíže spojené s vysycháním sliznic jako je kašel, astma, zánět průdušek nebo rýma (i při rýmě alergické). To vše může zvlhčovat v pozitivním slova smyslu ovlivnit.

Není zvlhčovač jako zvlhčovač

Zvlhčovače jsou na trhu k mání hned v několika typech:

 • ultrazvukový zvlhčovač
 • parní zvlhčovač
 • diskový zvlhčovač
 • zvlhčovače s filtračními kazetami
 • zvlhčovač s difuzérem

Jaký je mezi nimi rozdíl?

zvlhčovač Airi Twin lze koupit za ceny od 2290 Kčzvlhčovač Airi Twin lze koupit za ceny od 2290 Kč

Ultrazvukový přístroj

Ultrazvukový zvlhčovač funguje na bázi oscilační technologie, když rozkládá vodu na mlhu. Ta pak je vháněna do interiéru a jeho ovzduší ventilátorem. Má malou spotřebu energie (oproti jiným zvlhčovačům např. parnímu), ale zase vyšší nežli třeba difuzní a s filtračními kazetami.

Parní zvlhčovač

Jeho podstata tkví na principu vytváření páry z vody a odpařování tepla ven, přičemž ohřívá vodu na vysokou teplotu. Tím je dáno, že má přístroj vyšší spotřebu energie. Naopak deviza tohoto typu zvlhčovače je v ničení bakterií usazovaných na filtru díky páře o vysoké teplotě a jsou tak parní zvlhčovače dobrou volbou pro alergiky a astmatiky

Diskový zvlhčovač

Spolu se zvlhčovači s filtračními kazetami, fungují na bázi přirozeného odpařování vody díky ventilátoru. Filtry a kazety je nutno častěji měnit díky bateriím a nečistotám, jež se na ně usazují. Diskové zvlhčovače navíc často fungují i jako čistička vzduchu, ovšem v omezené míře. Nenahradí úplně klasickou čističku, ale mohou přispět k lepšímu ovzduší nejen díky vlhkosti, ale i čištěním vzduchu od pylů, prachu atp. Tyto dva typy jsou energeticky méně náročné a nevychází z nich pára.

Zvlhčovače vzduchu s difuzérem

Jsou vyrobeny k flexibilnímu využití aromaterapie a zvlhčovače vzduchu dohromady, často jsou doplněny o relaxační působení barevného světla. Tento typ zvlhčovače kombinuje vodní mlhu a vůni esenciálních olejíčků. Je to velice příjemná záležitost, a přístroj je řešen tak, aby se v případě nedostatku vody sám vypnul.

Zásady používání zvlhčovačů

Je důležité správně se zvlhčovačem zacházet, abyste z něj měli maximální užitek v interiéru. Proto dodržujte následující body.

 • Umístěte přístroj na zem, nebo menší nižší stoličku.
 • Vlhkost ovzduší by neměla přesáhnout 50 %
 • Vlhkost lze ohlídat, anebo nastavit na přístroji (když disponuje touto funkcí)
 • Místnost, kterou zvlhčujete zavřete, aby byl a práce zvlhčovače co nejefektivnější.
 • Máte-li jeden přístroj, lze po navlhčení jedné místnosti využít v další a postupně tak navýšit vlhkost v celém interiéru.

Zvlhčování ovzduší v domácnosti ulevíte v topné sezóně alergikům, astmatiků i zmíníte šíření dalších infekcí.

 • Zdroj foto: Heuréka.cz
 • Úvodní foto: zvlhčovač Eta Airco za cenu od 1490 Kč

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy:

Reality Magazín

Reality Magazín

Reality Magazín je nově vzniklý projekt, který si klade za cíl mapovat český, slovenský a částečně také zahraniční trh s realitami. Sloganem našeho realitního magazínu je příznačné trojslovní spojení „domy, byty, reality“. Tyto tři slova přesně vystihují obsahovou náplň Reality Magazínu.

Chceme naše čtenáře informovat o nově vystavěných domech a bytech v celé ČR, o architektonic­kých zajímavostech současnosti i těch z dob již minulých. Zaměříme se také na profily českých realitních kanceláří a budeme pro naše čtenáře sledovat novinky v oblasti výstavby, revitalizací, zateplování a jiných.

Pevně věříme, že náš Reality Magazín vám pomůže se zorientovat na trhu s nemovitostmi, pomůže vám vybrat si tu správnou realitní kancelář a třeba vám dopomůže i k lepšímu bydlení.

Doporučujeme

Home nábytek nabízí kvalitní rohové sedací soupravy do každé domácnosti.

Hledáte nové bydlení či byt na investici? Prohlédněte si novostavby v celé ČR a vybírejte z široké nabídky bytů, domů a pozemků na prodej.

Barové židle za skvělou cenu najdete na e-shopu Hawaj.cz

Bazény ke každému domu jedině od Mountfieldu.

Chcete prodat Vaši nemovitost za maximální možnou cenu? S Eurodražbami.cz prodávejte nemovitosti pomocí aukcí bez dodatečných nákladů a provizí. Rychlý a kvalitní způsob jak prodat Vaši nemovitost.

Je libo 2+kk, 3+kk nebo i větší a nové byty Praha? Určitě si vyberete!

Ikdyž se již v poslední době reality Praha tolik nestaví, stále je bydlení v nich velmi výhodné.

domy, byty, reality